Strona główna
Społeczeństwo
Tutaj jesteś

Ile ludzi mieszka w Chinach?

16 maja, 2024 Ile ludzi mieszka w Chinach?


Chiny zawsze zwracały uwagę świata swoim ogromem – zarówno terytorialnym, jak i liczebnym. To właśnie położone w Azji Wschodniej państwo jest najliczniejszym krajem na świecie, co zasługuje na dokładne zrozumienie i analizę. Więc ile ludzi mieszka w Chinach? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Ile ludzi żyje w Chinach?

Większość danych statystycznych z 2021 roku wskazuje, że w Chinach mieszka około 1,41 miliarda ludzi. Jest to blisko jedna piąta całej globalnej populacji. Zrozumienie, co to oznacza, wymaga uwzględnienia stopy, według której liczba ta nadal rośnie. Według Narodowego Biura Statystyki Chin, tempo przyrostu naturalnego w 2021 roku wyniosło 0,34% – najniższy wskaźnik od momentu wprowadzenia polityki jednego dziecka w 1979 roku. Mimo to, ogromna liczba ludzi, którzy nadal przybywają na świat w Chinach każdego dnia, sprawia, że populacja tego kraju stale rośnie.

Dlaczego Chiny mają taką dużą populację?

Można by przypuszczać, że tak duża liczba ludzi w Chinach jest efektem geografii – przecież to jeden z największych krajów na świecie. Ale granice państwa to tylko jedna z wielu składowych. Istotniejszy jest historyczny rozwój Chin oraz polityka populacyjna, które miały decydujący wpływ na kształtowanie się demografii tego kraju.

Historia populacji w Chinach

Początek dużej populacji w Chinach sięga czasów dynastii Han (202 r. p.n.e – 220 n.e.), kiedy to liczba ludności przekroczyła 50 milionów. Od tego czasu populacja Chin konsekwentnie rosła, przerywana jedynie okresami wojen i klęsk żywiołowych. Szczególny wzrost populacji nastąpił w XX wieku, po wojnie domowej i utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Komunistyczny rząd zapoczątkował politykę zwiększania liczby ludności, co skutkowało jej podwojeniem do lat 70-tych XX wieku.

W 1979 roku, w obliczu szybkiego wzrostu populacji i jej skutków dla gospodarki, rząd wprowadził kontrowersyjną politykę jednego dziecka. Polityka ta, choć skuteczna na chwilę obecną, długofalowo przyczyniła się do problemów demograficznych Chin, takich jak starzenie się populacji, skrzywienie proporcji płci czy problem „samotnych synów”.

Obecne wyzwania związane z populacją Chin

Mimo spadku tempa przyrostu naturalnego, Chiny nadal staną przed wieloma problemami związanymi z populacją. Przede wszystkim, starzenie się społeczeństwa stanowi ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej i emerytalnego. Prognozowany niedobór młodszej siły roboczej w przyszłych dekadach może także hamować chińską gospodarkę.

Innym poważnym problemem jest nierównowaga płci. W wyniku preferencji kulturowych dla synów i polityki jednego dziecka, wiele rodzin decydowało się na aborcje, jeśli oczekiwano, że dziecko będzie dziewczynką. To doprowadziło do zjawiska „samotnych synów” – mężczyzn, którzy nie mogą znaleźć partnerki i założyć rodziny. Szacuje się, że do 2050 roku może to dotyczyć nawet 30 milionów mężczyzn.

Na tę sytuację rząd chiński odpowiedział dalszą modyfikacją polityki dzietności. W 2015 roku wprowadzono politykę dwóch dzieci, a w 2021 roku – trzech. Czy to przyniesie oczekiwane rezultaty? Tylko czas pokaże.

Podsumowując, rozważając pytanie, ile ludzi mieszka w Chinach, musimy pamiętać, że związane z tym kwestie są znacznie bardziej złożone, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Są one ściśle związane z historią Chin, kulturą, polityką państwa i trudnymi wyzwaniami, które ten kraj musi obecnie stawić czoła.

Redakcja fastom.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z wielu dziedzin, ale łączy nas miłość do edukacji. Dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i poradami z zakresu motoryzacji, elektroniki i społeczeństwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile ludności ma Finlandia?
Ile ludzi mieszka w Indiach?
Ile ludzi mieszka w Afryce?

Jesteś zainteresowany reklamą?